ABD, Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışın yakında sağlanacağına inanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Asya İşleri’nden Sorumlu Müsteşarı James O’Brien, ABD’nin Azerbaycan ve Ermenistan arasında “çok yakında” barış sağlanacağına inandığını kaydetti.

O’Brien, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış olması için gerçek bir fırsat görüyoruz. İki tarafın birbirleriyle doğrudan ve arabulucular aracılığıyla konuşuyor olması bizi cesaretlendiriyor.” dedi.

Orta Asya’dan gelen malların, Azerbaycan ve Ermenistan üzerinden Türkiye’ye ulaşacağı bir ticaret yolunun, bölgedeki tüm ülkeler için “önemli bir fırsat” olacağını belirten O’Brien, “Biz de bunun bir parçası olma fırsatını memnuniyetle karşılarız.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, O’Brien, ilişkileri “barışçıl yollarla sürdürmeme” kararı alındığı durumda, ABD’nin “bu tür bir ticaret yolunun yaratılmasını önlemek için her türlü aracı kullanabileceğini” dile getirdi.

“Bu nedenle taraflarla ne görmeyi umduğumuz ve aksi takdirde olabileceklerin sonuçları hakkında çok açık olduk” diye konuşan O’Brien, tarafların “çok yakında” bir barış anlaşması imzalanmasına ilgi gösterdiğini aktardı.

Barış müzakereleri

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, 21 Kasım’da barış anlaşması müzakereleri için Ermenistan’a doğrudan ikili müzakerelere başlama çağrısında bulunmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Azerbaycan’ın barış anlaşması taslağına ilişkin önerilerine Ermenistan’ın yanıt vermesinin yaklaşık 2,5 ay sürmesinin, süreci ciddi anlamda geciktirdiği belirtilmişti.

Ermenistan ve Azerbaycan sınır belirleme komisyonları, 30 Kasım’da iki ülke arasındaki sınır bölgesinde bir araya gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x