AKP’li vekil çark etti: Cumhuriyet’e demedim

AKP Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep Kalesi’ne Filistin Bayrağı asılmasını eleştiren sosyal medya kullanıcılarıyla girdiği tartıma sırasında Cumhuriyet için “100 yıllık narkoz” benzetmesi yaptı.

Bunun üzerine eleştiri yağmuruna tutulan AKP’li Şahin ilk önce yorumlara tek tek cevap verme gayretine girdi.

Eleştiriler artarak devam edince Şahin bu kez  “Narkoz” benzetmesini Cumhuriyet için değil, “Sykes Picot Anlaşması” için kullandığını savundu.

Şahin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Sykes Picot bu anlamda 100 yıl önce, coğrafyamızı ve toplumlarını param parça eden, 6 asır barış içinde yaşayan etnik, mezhepsel, dini tüm farklılıkları birbirine yabancılaştıran ve düşmanlaştıran bir fitne projesiydi.

Tüm bunları izah etmek için paylaştığım tweetlerime karşı, “Bunlara neden cevap veriyorsunuz?” sorusunu yönelten bir takipçime önceki tweetlerimde de değindiğim Sykes Picot’a vurgu yaparak ‘İngiliz uykusundan, 100 yıllık narkozdan uyandırmaya çalışıyorum’ şeklinde cevap verdim.”

7 SENE NE OLACAK?

Şahin’in Sykes Picok’u eleştirdiği yolundaki açıklamasına bir sosyal medya kullanıcısı, “Kaş yapayım derken, göz çıkarıyorsunuz. Sykes Picok Anlaşması, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında İngiltere ve Fransa arasında gizlice yapılan bir anlaşmadır.  1916’dan, 2023’e 107 sene eder. 7 sene ne olacak? 107 senelik narkoz deseydin anlardık. Cumhuriyet’in bu yıl 100. Kurtuluş yıldönümü olduğuna göre, ‘100 yıllık narkoz’ sözlerinin ne için kullanıldığı ayan beyan ortada. Yemezler yani. Bence sus. Daha fazla batmaktan kurtulursun en azından” şeklinde tepki gösterdi.

ÖZDAĞ’DAN SERT TEPKİ: 21 YILDIR NİYE UYANDIRMADINIZ?

AKP Milletvekili Ali Şahin’e bir tepki de eski Gaziantep Milletvekili ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’dan geldi. Özdağ, Şahin’in paylaşımını alıntılayarak şunları yazdı:

“1683’ten 1918’e kadar üç kıtadan çekilen ve sonunda yıkılan bir devleti çözülen bir halkı ayağa kaldırıp savaşmaya ikna edeceksin. Savaşı adeta askeri bir mucize ile kazanacaksın. Sonra, Cumhuriyet’i kuracaksın.

Devleti yeniden inşa edeceksin. Teba vatandaş olacak, Osmanlı’nın borçlarını öderken sanayileşmeyi başlatacaksın. Sonra bir acur (Hıyarın bir türü) gelecek, ‘100 yıllık narkoz’ diyecek.

Filistin için bayrak asmak istiyorsan git bayrağı Gazze’de as oğlum. 21 yıldır senin partin iktidarda. Narkoz almış ise niye uyandırmadınız? Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Türk Milleti.”

MİLLETVEKİLİ İLE TARTIŞMA

CHP Milletvekili Hasan Öztürkmen sosyal medya hesabından AKP’li Şahin’i “Belli ki siz Arap seviciliğinden vazgeçmemişsiniz. O beğenmediğiniz Cumhuriyet sayesinde Ekizce köyünden çıkıp, Cumhuriyet’in kurumlarına gelebilmiş, ancak Cumhuriyet’i hala içinize sindiremememiş birisiniz” diye eleştirdi. AKP Milletvekili Şahin ise bu eleştiriye, “Eğer seviyeniz ve kapasiteniz olsa doğmaktan onur duyduğum İkizce köyünü ve köylümü aşağılamadan aynı şehrin bir milletvekili olarak bana gelir, çayımı içer, konuyu öğrenirdin” şeklinde yanıt verdi.

KEŞKE İNTİHAR EDEN İŞÇİNİN VEKİLİ OLSAYDINIZ

Bir sosyal medya kullanıcısı “Dedi Filistin Milletvekili” diye gönderme yapınca Milletvekili Şahin bu kullanıcıya, “Evet, şükürler olsun Filistin başta adı mazlum olan her coğrafyanın milletvekiliyim. Ve bu ithamınız Rabbim katında benim için büyük bir şereftir” diye cevap verdi.  Şahin’in mazlumların vekilliği açıklamasına CHP Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Şencan, iş başvurusu kabul edilmediği için AKP’li Şahinbey Belediyesi önünde kendisini yakarak yaşamına son veren Eyüp Dal’ın intihar fotoğrafıyla, “Aslınca sadece işsizlik yüzünden Gaziantep’te kendisini yakıp, intihar eden Eyüp Dal’ın vekili olsanız yeterli” diye yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x