Apple, iPhone satışlarındaki yeni rekoruyla öne çıkıyor

Tarihinde ilk kez Apple, telefon sevkiyat oranlarında Samsung’u geride bıraktı. Bu durum, şirketin iPhone satışlarındaki dikkat çekici bir değişikliği işaret ediyor. Uzun yıllar boyunca, Samsung’un akıllı telefon piyasasındaki köklü geçmişi ve her bütçeye uygun çeşitli seriler üretebilme yeteneği sayesinde lider konumda olduğunu gördük. Ancak Apple, yüksek kaliteli malzemeler kullanma ve en yeni işlemci teknolojisini, bütçe dostu “iPhone SE” serisi dahil olmak üzere cihazlarında sunma konusunda tereddüt etmiyor ve bu durum, akıllı telefon sahipleri tarafından oldukça takdir ediliyor.

Apple’ın yükselişi, küresel yıllık telefon satışlarının önceki yıla göre %4 düşmesine rağmen kesintisiz devam etti. Şirket, bir yıl içinde en çok satılan akıllı telefonlar sıralamasında ilk sıraya yerleşti. Counterpoint’in araştırma direktörü Jeff Fieldhack, Apple’ın Samsung’u yıllık sevkiyatlar açısından ilk kez geride bıraktığını belirtti.

Apple, iPhone satışlarındaki yeni rekoruyla öne çıkıyor

Apple’ın büyümesine en büyük hacim katkısını ABD sağlarken, Hindistan, Karayipler ve Latin Amerika (CALA) ile Orta Doğu ve Afrika (MEA) gibi gelişmekte olan pazarlardaki çift haneli büyüme de önemli bir ivme kazandırdı. Bu büyüme, Huawei’nin Çin’deki yeniden yükselişi nedeniyle Apple’ın karşılaşabileceği zorlukları dengeledi. Eşlik eden %2’lik ASP (ortalama satış fiyatı) artışıyla birlikte, şirketin ekosistem bağlılığı ve premiumlaşma trendi sayesinde bir gelir süper döngüsünde olduğu ve yıllık gelirinin 200 milyar doları aştığı görülüyor.

Apple’ın güçlü pazar payı, özellikle ABD ve Hindistan’daki telefon satışlarından kaynaklanıyor. Ancak Apple’ın Çin’deki konumu hala iyi durumda değil. Huawei’nin Çin’deki büyük geri dönüşüyle birlikte, Apple’ın diğer Çinli OEM’ler tarafından geride bırakılacağı görülüyor.

Apple’ın bu yükselişinin arkasındaki neden, kullanıcıların zamanla daha premium bir cihaz edinme arzusunun artması olabilir; aslında istatistikler de bunu doğruluyor. Samsung’un düşük uçlu cihazlarının hem sevkiyat hem de satış oranlarında düşüşler yaşanıyor. Apple’ın yıllık geliri 2023’te 203 milyar doları bularak yeni bir rekor kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x