Fitch: Türk bankacılık sektörünün finansman baskısı azaldı

Fitch Ratings yayımladığı raporda, Türk bankaları üzerindeki yeniden finansman baskılarının genel seçim sonrası önemli politika değişikliği ile azaldığını açıkladı.

Öte yandan raporda, dış Döviz toptan finansmanına ve yüksek ve artan kısa vadeli dış döviz borçlanmalarına karşı ciddi bir direnç göz önüne alındığında, yeniden finansman risklerinin hala devam ettiği belirtildi.

Fitch, Türk bankalarının toplam dış borcunun 2023 yılının ilk yarısında az bir yükselişle 126 milyar dolara ulaştığını ve kısa vadeli dış borcun da yüksek seviyesini koruduğunu açıkladı.
Raporda, yeni politikanın etkileri ve süresine ilişkin belirsizlik göz önüne alındığında, yakın zamandaki uzun vadeli tahvil ihraçlarının ikincisinin payının yalnızca biraz zayıflatmasını bekledikleri kaydedildi.

Diğer taraftan Fitch, sektörün toplam yabancı para likiditesinin azaldığını, ancak bankaların kısa vadeli yabancı borç ödeme gereksinimlerinin ve ılımlı yabancı para mevduat çıkışını karşılamaya yeterli olmaya devam ettiğini belirtti.

Yabancı para mevduatlar ve döviz korumalı mevduatların TCMB düzenlemeleri nedeniyle düşüşe geçmiş olmasına rağmen hala oldukça büyük bir seviyede olduğunu belirten Fitch, bunların, bankaların yabancı para likiditesini test edebilecek ve sektör yabancı para likiditesine yönelik potansiyel bir çağrıyı temsil ettiğini açıkladı.

Raporda son olarak büyüklüğü, lira istikrarına yönelik potansiyel riskler göz önüne alındığında, döviz korumalı mevduat mekanizmasının gevşemesinin kademeli olmasını bekledikleri belirtildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x