Fotoğraflarla telefonların 150 yıllık yolculuğu

Telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.Günümüz dünyasını telefonsuz hayal etmenin neredeyse imkansız olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Telefonlar, icadından bu yana birçok değişikliğe uğrayarak küçük, kullanışlı, her yere, her yere taşınabilen cihazlar haline geldi.

Alexander Graham Bell ve telefonun icadı

“Kablolar aracılığıyla konuşmayı” icat eden kişi Alexander Graham Bell’di.Telefonda ilk söylediği sözler asistanı Bay Watson’a yönelikti:“Bay.Watson, buraya gel, seni görmek istiyorum.”

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, icat edilen telefon, 25 Haziran 1876’da Philadelphia’daki Yüzüncü Yıl Sergisi’nde görücüye çıktı.

Ocak 1915’te GrahamBell ilk kıtalararası törensel telefon görüşmesini yaptı. New York City’deki 15 Dey Caddesi’ndeki AT&T merkez ofisinden arayan Bell, San Francisco’daki 333 Grant Bulvarı’ndan Thomas Watson ile konuştu.

1900’lerin başlarında telefonlar

Yüzyılın başlamasıyla birlikte telefonlar, temel tasarımlarında ve işlevlerinde birçok değişiklik gördü. gelişiyordu ve bu doğrudan telefonlara da yansıyordu.

Aşağıda 20. yüzyılın başlarındaki telefonlardan birinin resmi yer alıyor. Aynı zamanda insan yüzüne de hafif bir benzerliği var.

Öte yandan, genellikle “şamdan” telefonlar olarak adlandırılan Masa Standları, Western Electric tarafından üretilen ilk masa telefonlarıydı.

20. yüzyılın başından önce inşa edilen masa standları son derece süslüydü ve bugün binlerce dolar değerinde.

Bu telefonlar, insanların bugün bağdaştırabilecekleri “gerçek” telefonların çağını işaret ediyordu.

Teknoloji daha da gelişti ve yerini bugün kullandığımız telefonlara bıraktı.Telefonların tasarımı, şık hale gelmek için büyük bir revizyondan geçti.Telefonun geliştiği bu dönemde cep telefonları da ortaya çıktı.

Cep telefonlarının doğuşu

Artık geleneksel telefon epeyce geliştiğinden, “cep” telefonu, yani taşınabilir telefon fikri ortaya çıktı.Pek çok cep telefonu modeli yapıldı, ancak 1973 yılında ilgi odağı olan ilk telefon, aşağıda gördüğünüz Motorola modelidir.

Motorola’nın iletişim sistemi bölümünün Genel Müdürü Martin Cooper,halka açık ilk elde taşınan cep telefonu görüşmesini o yıl yaptı.

Cooper, New York sokaklarında yürürken telefonda konuşuyordu.Telefon aynı zamanda “Brick” cep telefonu olarak da biliniyor.

2000’li yıllarda cep telefonlarının değişimi

Milenyuma girerken cep telefonu üreten birkaç firma ön plana çıktı ve en iyi taşınabilir arama cihazını yapma rekabeti başladı.

2000 yılından sonra cep telefonları ucuzladı ve böylece halkın kullanımına daha kolay ulaştı.

Her ne kadar hâlâ çok yaygın olmasa da cep telefonuna sahip olmak artık insanlar için çok da önemli bir şey değildi. Ama yine de lüks bir eşya olarak görülüyordu.

İlk dokunmatik ekranlı cep telefonu

İlk dokunmatik ekranlı telefon 1992 yılında IBM tarafından “Simon Personal Communicator” adı altında icat edilmiş olsa da dokunmatik ekranlı cep telefonlarını kullanma şeklimizi değiştiren ilk telefon iPhone oldu.

29 Haziran 2007’de Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtılan ilk iPhone, veri aktarımı için GPRS ve EDGE desteği ile dört bantlı GSM hücresel bağlantısına sahipti.

İlk cep telefonu kamera sistemi

Bugün, telefondaki bir resme tıklayıp onuanındakişilerinizle paylaşmak o kadar sıradan hale geldi ki, ‘gerçek zamanlı resim paylaşımı’ özelliğinin farkına bile varmıyoruz.

Yirmi yılı aşkın bir süre önce durum böyle değildi.Ancak bu durum 1997 yılında, bir mühendis ve girişimci olan Philippe Kahn’ın bir dijital kamera, Motorola kapaklı telefon, dizüstü bilgisayar ve Web tabanlı bir bilgisayar sistemini bir araya getirmesiyle değişti.

Kahn’ın kızının doğumundan hemen sonraki fotoğrafı olan aşağıdaki fotoğraf, cep telefonu aracılığıyla gerçek zamanlı olarak paylaşılan ilk fotoğraftır:

Akıllı telefonların başlangıcı

İlk iPhone 2007’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri muazzam büyümeyi durdurmak mümkün olmadı.

Üreticilerin sayısı artmaya devam etti ve cep telefonları da arttı. Bu, cep telefonu pazarında muazzam bir patlamanın yaşandığı bir dönemdi.

Artık günümüz standartlarına göre akla gelebilecek hemen hemen her şeyi, yalnızca telefonunuza birkaç kez dokunarak yapabilirsiniz.

Gelecekte neler olacak

Gelecekte piyasaya sürülecek akıllı telefonlardan bekleyebileceğimiz birçok özellik var. Artırılmış Gerçeklik bu özelliklerden biri.

Bilgisayar verilerini gerçek hayatta gördüklerimizle birleştirerek biz kullanıcılara daha fazla bilgi sunar. Katlanabilir ekranlar da çok daha havalı görünecek. Aslında LG zaten esnek, kavisli bir ekranını duyurmuştu.

Gelecek nesil akıllı telefonlardan bekleyebileceklerimizin neredeyse sonu yok.AR’den kesintisiz ses kontrolüne kadar, devrim niteliğindeki cihazlara hâlâ dahil edilmesi gereken pek çok şey var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x