Merkez Bankası eski Başkanı Hafize Gaye Erkan, eşi ve oğlu ile birlikte boğazdaki Four Seasons Otel’de tatil yapıyor 

Toygun ATİLLA

Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olarak 8 Haziran 2023’te göreve başlayan Hafize Gaye Erkan, geçen Şubat’ta görevden affını isteyerek istifa etmişti.

ELEŞTİRİ BOMBARDIMANI

Hafize Gaye Erkan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile yaptığı röportaj sonrası ilk kez eleştirilerin hedefi oldu.

Sonrasında da bir Merkez Bankası eski çalışanının CİMER’e yaptığı şikâyet ile gündeme geldi, babasının idari işleri yönettiği suçlaması ile karşı karşıya kaldı.

Nihayetinde affını istedi, istifa etti.

GÖREVE GELDİĞİNDE OĞLU 9 AYLIKTI

Görevinden ayrıldığı günden beri ortalıkta gözükmeyen Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası günlerinin stresini ailesi ile boğazın keyfini çıkararak atıyor.

Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanı olduğunda oğlu Aslan Selim, henüz 9 aylıktı.

Eşi Batur Biçer’de Amerika’da çalışıyordu.

Merkez Bankası’nın başına geçerek ateşten bir gömlek giyen Hafize Gaye Erkan, ailesi ile görevde olduğu 8 ay boyunca bir araya gelme konusunda zorlanmıştı.

AİLESİ İLE ZAMAN GEÇİRİYOR

Hafize Gaye Erkan, o günlerin acısını eşi Batur Biçer ve oğlu Aslan Selim ile birlikte boğazın en güzel lokasyonlarından birinde yer alan Four Season Otel’de tatil yaparak geçiriyor.

1 haftadır otelde ailesi birlikte konaklayan Hafize Gaye Erkan otelin spor merkezinde ter atıyor, eşi ve çocuğu ile zaman geçiriyor.

GÖREVİNDEN BU SÖZLERLE AYRILMIŞTI

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanlığı’ndan istifa ettiğinde şu açıklamayı yapmıştı:

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x