Öğretmenler endişeli: Çıplak kadın tablosu tartışma yarattı

Fransa’da, resim dersinde öğrencilere çıplak kadınları tasvir eden bir Rönesans tablosu gösteren bir öğretmen, Müslüman ebeveynlerin şikayette bulunmaları üzerine çıkan tartışma sonucunda hayatından endişe etmeye başladı.

Başkent Paris’teki Jacques Cartier isimli okulda meydana gelen olayda, sınıfta İtalyan ressam Giuseppe Cesari’nin başyapıtı “Diana ve Actaeon” gösterildi.

Eser, avcı Actaeon’un, tanrıça Diana ve perilerinin yıkandığı bir suya daldığı Yunan mitolojisi öyküsünü tasvir ediyor. Çıplak Diana ile dört çıplak kadın arkadaşını gösteren resim, Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor.


Le Figaro’ya göre 12 ila 13 yaşındaki öğrenciler, öğretmenlerini ırkçılıkla suçladılar; onun tabloyu provokasyon olarak gösterdiğini ve Müslüman öğrencilerine çıplak kadın göstererek onları hedef aldıklarını iddia ettiler.

Dersin ardından sosyal medyada öğretmeni ırkçı yorumlar yapmakla suçlayan asılsız paylaşımların yayılması öfkeyi daha da artırdı.

HEDEF GÖSTERİLİYOR

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal pazartesi günü okulu bizzat ziyaret etti ve daha sonra asılsız iddialarda bulunan öğrencilerin cezalandırılacağını söyledi.

Ortaokul öğretmenleri sendikası genel sekreteri Sophie Venetitay, perşembe günü “Fransızca dersi sırasında bir meslektaşım çıplak kadınları gösteren 17. yüzyıldan kalma bir tablo gösterdi” dedi.

Raporlar, kadın öğretmenin adının ve Müslüman öğrencilere ırkçı sözler söylediğine dair asılsız iddiaların daha sonra sosyal medyada dolaşarak onun hedef alınabileceği korkusunu artırdığını belirtti.

Bir öğrencinin velisi, okul müdürüne bir e-posta göndererek oğlunun çıkan tartışma sırasında konuşmasının engellendiğini ve şikayette bulunacağını söyledi.

Venetitay, bunun “çok kötü bir iklimden” ve “birkaç uyarıya” rağmen yönetimin destek olmadığından şikayet eden okuldaki öğretmenler için bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi. Okul yönetimi, iddialarla ilgili olarak öğretmene sahip çıkmayı reddetti.

Fransız yayın kuruluşu BFMTV’ye göre, aynı okulun bu yıl 10 ayrımcılık veya ırkçılık olayı kaydettiği bildirildi.

KAFASI KESİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Öğretmenler daha önce yaşanan başka bir kriz nedeniyle de korku içerisinde… 47 yaşındaki tarih ve coğrafya öğretmeni Samuel Paty, Ekim 2020’de Paris’in Conflans-Sainte-Honorine banliyösünde bıçaklanarak ve kafası kesilerek öldürüldü. Cuma günü bir Fransız mahkemesi radikal İslamcı altı genci, Paty’nin Paris yakınlarındaki ortaokulunun önünde 2020 yılında kafasının kesilmesi olayındaki rollerinden dolayı, mahkum etti.


The Times’ın haberine göre, oradaki öğretmenler artık kendilerine de saldırılabileceğinden endişe ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x